Forum Zwinnego Zarządzania 2022 | EY Academy of Business
1:13
Jeżeli jesteś ciekawy odpowiedzi na pytania:
dołącz do Forum Zwinnego Zarządzania!
Poznaj doświadczenie innych project managerów i posłuchaj ekspertów, którzy przedstawią blaski i cienie zwinnej transformacji.
Praktycznie i kompleksowo – 5 business case’ów wprost ze świata biznesu i 8 warsztatowych sesji z najlepszymi trenerami EY Academy of Business.
Dołącz stacjonarnie w Warszawie lub online live.
Skorzystaj z biletów w niższej cenie tylko do 20 maja!
Dzień 1
wtorek, 7 czerwca
Rejestracja, poranna kawa
Powitanie uczestników
Case study – Grupa Maspex Transformacja Maspex w organizację projektową
Case study – BNP Paribas Deklaracja misji w duchu Agile: jak stworzyć ramy do samodzielności i kreatywności w organizacji?
Jakub Danecki , Head of UX Center of Expertise, BNP Paribas Bank Polska
Przerwa na kawę
Case study – UPC Jak maksymalizować ekspertyzę i potencjał zespołu. W poszukiwaniu złotego środka – indywidualne specjalizacje vs praca zespołowa w multi-team SCRUM.
Jacek Jaworski , Digital Experience Director/Digital Transformation Lead, UPC Polska
Case study – Allegro Czy warto powoływać dedykowane biuro ds. transformacji?
Przemysław Kotecki , Director of Transformation Office, Allegro.pl
Lunch
Budowanie zwinnych organizacji, czyli jak kultura zjada strategię na śniadanie
Zwinne metodyki zarządzania skupiają się na zasadach, rolach, procesach i narzędziach. To bardzo wygodne do opisu ich wdrażania i wykorzystania, ale w małym stopniu pomaga w skutecznym zarządzaniu organizacją w ten sposób. Wielu agile coach’y przypomina, że agile to przymiotnik, a nie rzeczownik – nie wdraża się agile, ale należy być agile. Choć może to brzmieć jak slogan, postaram się pokazać jak agile mindset zarządzających pozwala na tworzenie organizacji, która samym tylko sposobem funkcjonowania może zwyciężać z dużo silniejszą konkurencją. Opowiem o dwóch zupełnie różnych firmach, które współtworzyłem w ten sposób: software house Pragmatists (firma usługowa), który dzięki doskonałości zespołu wynikającej z tego podejścia został dostrzeżony i następnie kupiony w zeszłym roku przez Snowflake Inc. oraz Talkie.ai (firma produktowa), które jest wiodącym dostawcą rozwiązań voicebot’owych w Polsce i aktywnie rozwija się na rynku Amerykańskim.
Zakończenie pierwszego dnia wydarzenia
Dzień 2
środa, 8 czerwca
Sesja A Agile Mindset i Osobista Zwinność – co w tym dla Ciebie…?
Od wielu lat mówi się o Agile. Często powtarzane jest zdanie: „Nie sztuką jest robić Agile, ale najważniejsze to być Agile”. Aby być Agile to trzeba zmienić swój mindset. Na sesji zostanie pokazany model Osobistej Zwinności. Wyjaśnione składowe tego modelu oraz popracujemy nad przykładami zastosowania. Uczestnicy (chętni) będą też zaproszeni do napisania artykułu na temat zastosowania modelu Osobistej Zwinności.
Sesja B Servant Leadership – przywództwo służebne jako Twoja „super moc” w zarządzaniu
W niepewnym środowisku, kiedy biznes musi być otwarty na zmiany, to na menadżerach spoczywa odpowiedzialność za przeprowadzenie swoich zespołów przez okres transformacji. Przyjęcie filozofii przywództwa służebnego daje menadżerom „super moc”, a możliwość wpływania na zespoły bez bezpośredniego autorytetu, pozwala na wprowadzanie zmian w całej organizacji.
Menedżer musi być świadomy różnych postaw, jakie może przyjąć w odpowiednim czasie, aby zapewnić najlepsze wsparcie dla swoich zespołów. Ponieważ firmy stają w obliczu zmieniających się priorytetów, praktyki zwinne w zakresie rozwoju stały się ważniejsze, aby pomóc organizacji odnieść sukces.
Czy to oznacza, że w przywództwie służebnym zespół mówi liderowi, co ma robić? Na to i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas naszego spotkania.
Przerwa
Sesja A Blaski i cienie zwinnej transformacji
Nie ma idealnego i modelowego podejścia do przeprowadzenia zwinnej transformacji. Każde jest inne, każde ma swoje blaski i cienie – ludzkie, organizacyjne, proceduralne, techniczne, ekonomiczne, społeczne. Każda transformacja pochłania koszty, które są pewne. Każda transformacja niesie za sobą obietnicę… mało pewną. Na sesji omówimy różne aspekty transformacji, wypracujemy co może pomagać, a co przeszkadzać w realizacji obietnicy.
Sesja B Czy istnieje recepta na skuteczną transformację agile?
Badania pokazują, że 70% transformacji na dużą skalę kończy się niepowodzeniem. Dyskusje na temat dokładnego procentu porażek trwają, jednak nikt nie wątpi w to, że potrzeba ciągłej i wyraźnie skutecznej zmiany jest kluczowa w każdym sektorze i branży.
Wiele organizacji nie widzi oczekiwanych wyników transformacji zwinnej. Firmy mają tendencję do trzymania się jednego rodzaju podejścia, takiego jak Scrum lub SAFe, zamiast poszukiwać najlepszego dla danej sytuacji biznesowej. Tymczasem prawdziwa zwinność organizacyjna ma swoje podstawy w wolności – a nie w sztywnych ramach metodologii.
W trakcie tej sesji pomożemy każdej organizacji, która chce wyjść poza nakazowe frameworki agile wybrać odpowiednie rozwiązane dla swojego środowiska biznesowego. Pokażemy, jak dostosować zwinność do wyjątkowych wyzwań projektowych i organizacyjnych – jak czerpać z różnych podejść i jak przełożyć zwinne myślenie na zwinną pracę.
Przerwa
Sesja A Dojrzewanie Organizacji do Agile - jak być Agile, a nie udawać, że ma się Agile?
Od pewnego czasu, pewną (niepokojącą) praktyką rynkową, szczególnie w obszarach rekrutacji i zachęcenia pracownika do zatrudnienia, jest odmienianie przez wszystkie przypadki takich słów, jak agile, scrum czy LeSS. Pewnym jest, że wdrożenie kilku wydarzeń scrumowych i ról, to zdecydowanie za mało, aby być postrzeganym, jako „pracującym w Scrumie” czy „byciem Agile”.
W naszym case-study, chcielibyśmy omówić, jakie problemy napotyka wysepka scrumowa w klasycznej, hierarchicznej organizacji: problemy, które skutecznie uniemożliwiają zwrot z inwestycji posiadania zespołów scrumowych; problemy, które wynikają z jeszcze silniejszego oporu innych departamentów i intensyfikowania tzw. lokalnej optymalizacji.
Opowiemy jak Product Owner i Scrum Master muszą codziennie walczyć o Produkt i wpływ na niego, o klienta; jak muszą kompensować zależności, wynikające ze struktury i skostniałe procesy. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy „bąbelek scrumowy”, zostawiony sam sobie, bez zmian systemowych w Organizacji, ma sens.
Sesja B Nowoczesne zarządzanie zasobami ludzkimi, czyli Management 3.0 na bazie metodyk Agile.
Do tej pory Agile kojarzył się głównie z obszarem IT oraz projektami wytwarzania oprogramowania. Tymczasem, za sprawą Jurgena Apello, począwszy od 2010 roku stał się globalnym ruchem związanym z nową refleksją i podejściem do zarządzania zasobami ludzkimi. Podczas spotkania przyjrzymy się z bliska ewolucji modelów przywództwa począwszy od Management 1.0; następnie 2.0 a skończywszy na 3.0. Zaprezentowane zostaną główne wymiary zarządzania jakimi są: motywacja; delegowanie oraz motywowanie w nowoczesnym, zwinnym ujęciu z wykorzystaniem autorskich narzędzi Managementu 3.0.
Przerwa - lunch
Sesja A Przyszłość, która dzieje się dziś. GIGekonomia, czyli elastyczny rynek pracy.
Na naszych oczach dzieje się bezprecedensowa rewolucja w sposobach wykonywania pracy. Tyczy się to wielu zawodów i stanowisk. W ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy okazało się, że można pracować nie przychodząc do biura, co więcej można nawet świadczyć pracę z egzotycznego kraju. W Stanach Zjednoczonych obecnie około 36% pracowników to GIGerzy, a do 2027 r. może ich być połowa. Pomiędzy 2016 i 2019 r. rynek GIGerów w Wielkiej Brytanii podwoił się. Zgodnie z naszymi szacunkami, do 2025 r. w Polsce dojdzie do trendu wzrostowego analogicznej skali. W efekcie, w ciągu 4 lat nawet około 1 mln osób będzie aktywnych zawodowo w tejże GIG formule. Dołącz do sesji i dowiedz się jak firmy mogą w elastyczny sposób odpowiadać na pojawiające się potrzeby biznesowe, jednocześnie nie blokując budżetów na znaczące koszty związane z długoterminowym zatrudnieniem? Odpowiem na pytania:
Sesja B Zwinne zarządzanie zespołami budującymi most, 75 km autostrady i 2 tunele w Serbii. W tym szaleństwie jest metoda, czyli jak skończyć projekt przed terminem i nie zwariować – wnioski z wdrożenia.
Planowanie w sposób hybrydowy – połączenie harmonogramowania klasycznego i podejścia zwinnego.
Dlaczego odpowiednie planowanie jest tak ważne? Jak dopasować sposób planowania i narzędzia do własnych potrzeb? Jakie ważne informacje możemy odczytać z harmonogramu? W jaki sposób możemy równocześnie korzystać z wykresu Gantta, buforów czasowych w projekcie i kanbanów w formie tablic oraz zdalnych? Co to daje?
Wszystko pod właściwą kontrolą
Monitorowanie postępu w cyklu operacyjnym, taktycznym i strategicznym. Waga raportingu i jego rola w zarządzaniu ryzykiem. Komunikacja i ogólnodostępne, bezpłatne narzędzia wspomagające monitoring projektu.
Kiedy nie wszystko idzie jak z płatka – sytuacje kryzysowe
Najczęściej spotykane problemy i ich niepożądane skutki w projektach infrastrukturalnych. Klęski żywiołowe, uwarunkowania geologiczne vs błędy zarządcze.
Lepiej, szybciej więcej czyli żonglerka zasobami
Jak maksymalnie wykorzystywać dostępne zasoby ludzkie i sprzęt, jak optymalizować koszty i zmieniać technologię już w trakcie trwania budowy? Kontrola wszystkich zasobów w czasie rzeczywistym.
Czy każdy projekt da się uratować? – sukcesy i porażki
Najczęściej popełniane błędy wpływające na sukces projektu i jak ich unikać.
Zakończenie