Kursy i szkolenia dla firm - Ernst & Young Academy of Business
menu
Aktualności   Publikacje   CIA 1 i CIA 2 – uczyć się razem czy oddzielnie?

Program szkoleń CIA - zapraszamy, zapisz się już dziś!

CIA 1 i CIA 2 – uczyć się razem czy oddzielnie?

Przygotowując się do egzaminów CIA, niektórzy zadają sobie pytanie: uczyć się stopniowo do kolejnych części, czy spróbować opanować cały materiał od razu?

Doświadczenia nasze i naszych klientów podpowiadają, że – mimo istnienia trzech egzaminów – CIA składa się z dwóch wyraźnych części. Pierwsza z nich to CIA 1 i CIA 2, które razem stanowią kompletny materiał zawarty w Standardach IIA. Egzamin CIA 3 to zupełnie coś innego – dotyczy tematów, które najczęściej nie są wprost powiązane z audytem wewnętrznym, jak analiza branż, podstawy informatyki, czy rachunkowość.

Zajrzyjmy do sylabusów pierwszych dwóch egzaminów:

  • w CIA 1 znajdziemy „monitorowanie skuteczności programu zapewnienia i poprawy jakości”, w CIA 2 – „posiadanie skutecznego programu zapewnienia i poprawy jakości”;
  • CIA 1: „ryzyko oszustwa”, CIA 2: cały dział „Oszustwa – ryzyka i kontrole”;
  • CIA 1: przegląd dokumentów, opracowanie list kontrolnych i wywiady jako „część wstępnego przeglądu badanego obszaru”, CIA 2: „określenie celów/ kryteriów zadania i doprecyzowanie zakresu zadania”, czyli pozostała część wstępnego przeglądu.

I tak dalej…

Wyliczenie wszystkich pokrywających się zagadnień zajęłoby za dużo miejsca. A to nie koniec problemów. Spójrzmy na przykładowe pytanie z tematu „należyta staranność”, który znajduje się w sylabusie CIA 1:

Audytor wewnętrzny ma pewne podejrzenia, lecz nie ma żadnych informacji na temat potencjalnego błędu w sprawozdaniu finansowym. Audytor wewnętrzny nie wykazał należytej staranności zawodowej, jeżeli:

A.    Rozpoznał potencjalne mechanizmy powstania błędu i uszeregował je w kolejności, w jakiej będą wyjaśniane.

B.     Poinformował kierownika zadania o podejrzeniach i poprosił o radę, jak należy dalej postępować.

C.     Nie przeprowadził testów pod kątem możliwości wystąpienia błędu, ponieważ program zadania został już zatwierdzony przez kierownictwo zadania.

D.    Rozszerzył program zadania bez zgody audytowanego, aby uwzględnić możliwe mechanizmy popełnienia błędu, które znalazły się na czele jego listy.

W dwóch odpowiedziach – C i D – znajdziemy pojęcie „program zadania”, które znajduje się w sylabusie… CIA 2. Mimo że pytanie dotyczy należytej staranności, udzielenie poprawnej odpowiedzi wymaga znajomości zagadnień, które pojawiają się dopiero na drugim egzaminie (w powyższym pytaniu prawidłowa odpowiedź to C).

Wracając do pytania „razem czy oddzielnie?”, odpowiedź jest jasna – jeśli chcemy ułatwić sobie przygotowanie do egzaminów CIA 1 i CIA 2, uczmy się do obu naraz. W EY Academy of Business oferujemy jedno szkolenie przygotowujące do pierwszych dwóch egzaminów: sześć intensywnych dni, zakres omówiony w logiczny sposób, pokazujący m.in. kolejne etapy przygotowania i realizacji zadania audytowego.

Autor:

Katarzyna Włodarska, Senior Manager, EY Academy of Business
Jako trener biznesu specjalizuje się w tematyce audytu wewnętrznego i zarządzania ryzykiem. Odpowiada również za koordynację tłumaczenia Standardów audytu wewnętrznego i innych wytycznych IIA na język polski.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.