Forum Zwinnego Zarządzania – EY Academy of Business
7-8 czerwca 2022

Forum Zwinnego Zarządzania

Agile w praktyce

Forum Zwinnego Zarządzania 2022 | EY Academy of Business

1:13

Jeżeli jesteś ciekawy odpowiedzi na pytania:

 • Czym jest Personal Agility i czy każdy może być zwinny?
 • Czy transformacja w organizację projektową ma sens?
 • Czy servant leadership to sposób na zarządzanie każdym zespołem?
 • Jak będzie wyglądała przyszłość pracy i czy zwinne organizacje są na nią gotowe?

dołącz do Forum Zwinnego Zarządzania!

Poznaj doświadczenie innych project managerów i posłuchaj ekspertów, którzy przedstawią blaski i cienie zwinnej transformacji.

Praktycznie i kompleksowo – 5 business case’ów wprost ze świata biznesu i 8 warsztatowych sesji z najlepszymi trenerami EY Academy of Business.

Dołącz stacjonarnie w Warszawie lub online live.

Skorzystaj z biletów w niższej cenie tylko do 20 maja!

Hot topics

 • agile
 • agilemindset
 • transformacja
 • personalagility
 • servant leadership
 • project management
 • innowacje
 • zwinność
 • zwinna transformacja
 • the future of work
 • agile transformation
 • kierownik projektu

agile

agilemindset

transformacja

personalagility

servant leadership

project management

innowacje

zwinność

zwinna transformacja

the future of work

agile transformation

kierownik projektu

Program

Dzień 1

wtorek, 7 czerwca

9:00

Rejestracja, poranna kawa

9:30

Powitanie uczestników

9:40

Case study – Grupa Maspex Transformacja Maspex w organizację projektową

Łukasz Wala , Head of Disruption, Grupa Maspex

 • Jaką zmianę przeszedł Maspex podążając w kierunku transformacji w ostatnich latach?
 • Jak zrewolucjonizowaliśmy sposób prowadzenia projektów w organizacji, tworząc portfele, centralizując funkcję prowadzenia projektów i budując kompetencje nakierowane na zarządzanie projektami?
 • Jak podzieliliśmy zakres działania w oparciu o model 3 horyzontów, powołując Disruption – zespół skupiony na inicjowaniu zmian w sposób zwinny oraz zespół CPMO, skupiony na prowadzeniu projektów i wdrażaniu wypracowanych rozwiązań?
 • Jak dostosowujemy nasz sposób działania, aby odpowiadać na coraz większe zrozumienie i oczekiwania ze strony biznesu?
10:30

Case study – BNP Paribas Deklaracja misji w duchu Agile: jak stworzyć ramy do samodzielności i kreatywności w organizacji?

Jakub Danecki , Head of UX Center of Expertise, BNP Paribas Bank Polska

 • Agile = samodzielne zespoły zdolne do podejmowania ryzyka oraz potrafiące znaleźć kreatywne i skuteczne rozwiązania. Jak to zrobiliśmy?
 • Jak zmienić nastawienie oraz zasady rządzące pracą?
 • Transformacja Cyfrowa – jaką drogę obrał mój zespół oraz jak znaleźliśmy jeden z najskuteczniejszych sposobów budowania poczucia sprawczości i samodzielności?
 • Jak wykorzystać deklarację misji, aby dać ludziom wpływ na ich pracę, pozwolić im szukać rozwiązań oraz podejmować ryzyko w tworzeniu nowych produktów?
11:20

Przerwa na kawę

11:40

Case study – UPC Zwinność w zarządzaniu portfelem projektów (i nie tylko)

Krzysztof Zaborowski , Director Portfolio Management, UPC

12:30

Case study – Allegro Czy warto powoływać dedykowane biuro ds. transformacji?

Przemysław Kotecki , Director of Transformation Office, Allegro.pl

 • Część organizacji decyduje się na powołanie dedykowanych biur transformacji – czy to ma sens?
 • Gdzie i w jakim układzie można mieć największe przełożenie? Lokalnie, globalnie, hybrydowo?
 • Jaki ciąg wartości budujemy? Jakie problemy adresujemy?
 • Jakiego ‘rodzaju’ zespoły i ‘charakterystyki’ ludzi najlepiej sprawdzają się w misjach transformacyjnych?
 • Przemyślenia na podstawie doświadczenia z rozwijania biura transformacji, dyskusji z globalnymi organizacjami, analiz Brightline Initiative i dostępnych badań
13:30

Lunch

14:30

Budowanie zwinnych organizacji, czyli jak kultura zjada strategię na śniadanie

Paweł Lipiński , Founder&CEO, Talkie.ai

Zwinne metodyki zarządzania skupiają się na zasadach, rolach, procesach i narzędziach. To bardzo wygodne do opisu ich wdrażania i wykorzystania, ale w małym stopniu pomaga w skutecznym zarządzaniu organizacją w ten sposób. Wielu agile coach’y przypomina, że agile to przymiotnik, a nie rzeczownik – nie wdraża się agile, ale należy być agile. Choć może to brzmieć jak slogan, postaram się pokazać jak agile mindset zarządzających pozwala na tworzenie organizacji, która samym tylko sposobem funkcjonowania może zwyciężać z dużo silniejszą konkurencją. Opowiem o dwóch zupełnie różnych firmach, które współtworzyłem w ten sposób: software house Pragmatists (firma usługowa), który dzięki doskonałości zespołu wynikającej z tego podejścia został dostrzeżony i następnie kupiony w zeszłym roku przez Snowflake Inc. oraz Talkie.ai (firma produktowa), które jest wiodącym dostawcą rozwiązań voicebot’owych w Polsce i aktywnie rozwija się na rynku Amerykańskim.

15:20

Zakończenie pierwszego dnia wydarzenia

Dzień 2

środa, 8 czerwca

9:00-10:30

Sesja A Agile Mindset i Osobista Zwinność – co w tym dla Ciebie…?

Michał Rączka , Trener i konsultant, EY Academy of Business

Od wielu lat mówi się o Agile. Często powtarzane jest zdanie: „Nie sztuką jest robić Agile, ale najważniejsze to być Agile”. Aby być Agile to trzeba zmienić swój mindset. Na sesji zostanie pokazany model Osobistej Zwinności. Wyjaśnione składowe tego modelu oraz popracujemy nad przykładami zastosowania. Uczestnicy (chętni) będą też zaproszeni do napisania artykułu na temat zastosowania modelu Osobistej Zwinności.

9:00-10:30

Sesja B Servant Leadership – przywództwo służebne jako Twoja „super moc” w zarządzaniu

Rafał Bernatek , Trener, EY Academy of Business

W niepewnym środowisku, kiedy biznes musi być otwarty na zmiany, to na menadżerach spoczywa odpowiedzialność za przeprowadzenie swoich zespołów przez okres transformacji. Przyjęcie filozofii przywództwa służebnego daje menadżerom „super moc”, a możliwość wpływania na zespoły bez bezpośredniego autorytetu, pozwala na wprowadzanie zmian w całej organizacji.

Menedżer musi być świadomy różnych postaw, jakie może przyjąć w odpowiednim czasie, aby zapewnić najlepsze wsparcie dla swoich zespołów. Ponieważ firmy stają w obliczu zmieniających się priorytetów, praktyki zwinne w zakresie rozwoju stały się ważniejsze, aby pomóc organizacji odnieść sukces.

Czy to oznacza, że w przywództwie służebnym zespół mówi liderowi, co ma robić? Na to i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas naszego spotkania.

10:30-10:50

Przerwa

10:50-12:20

Sesja A Blaski i cienie zwinnej transformacji

Michał Rączka , Trener i konsultant, EY Academy of Business

Nie ma idealnego i modelowego podejścia do przeprowadzenia zwinnej transformacji. Każde jest inne, każde ma swoje blaski i cienie – ludzkie, organizacyjne, proceduralne, techniczne, ekonomiczne, społeczne. Każda transformacja pochłania koszty, które są pewne. Każda transformacja niesie za sobą obietnicę… mało pewną. Na sesji omówimy różne aspekty transformacji, wypracujemy co może pomagać, a co przeszkadzać w realizacji obietnicy.

10:50-12:20

Sesja B Czy istnieje recepta na skuteczną transformację agile?

Michał Mądry , Managing Partner, Enky Consulting

Badania pokazują, że 70% transformacji na dużą skalę kończy się niepowodzeniem. Dyskusje na temat dokładnego procentu porażek trwają, jednak nikt nie wątpi w to, że potrzeba ciągłej i wyraźnie skutecznej zmiany jest kluczowa w każdym sektorze i branży.

Wiele organizacji nie widzi oczekiwanych wyników transformacji zwinnej. Firmy mają tendencję do trzymania się jednego rodzaju podejścia, takiego jak Scrum lub SAFe, zamiast poszukiwać najlepszego dla danej sytuacji biznesowej. Tymczasem prawdziwa zwinność organizacyjna ma swoje podstawy w wolności –  a nie w sztywnych ramach metodologii.

W trakcie tej sesji pomożemy każdej organizacji, która chce wyjść poza nakazowe frameworki agile wybrać odpowiednie rozwiązane dla swojego środowiska biznesowego. Pokażemy, jak dostosować zwinność do wyjątkowych wyzwań projektowych i organizacyjnych – jak czerpać z różnych podejść i jak przełożyć zwinne myślenie na zwinną pracę.

12:20-12:30

Przerwa

12:30-14:00

Sesja A Dojrzewanie Organizacji do Agile - jak być Agile, a nie udawać, że ma się Agile?

Marcin Dyluś , Head of Customer Journeys, UPC Polska

Sebastian Żebrowski , Trener, EY Academy of Business

Od pewnego czasu, pewną (niepokojącą) praktyką rynkową, szczególnie w obszarach rekrutacji i zachęcenia pracownika do zatrudnienia, jest odmienianie przez wszystkie przypadki takich słów, jak agile, scrum czy LeSS. Pewnym jest, że wdrożenie kilku wydarzeń scrumowych i ról, to zdecydowanie za mało, aby być postrzeganym, jako „pracującym w Scrumie” czy „byciem Agile”.

W naszym case-study, chcielibyśmy omówić, jakie problemy napotyka wysepka scrumowa w klasycznej, hierarchicznej organizacji: problemy, które skutecznie uniemożliwiają zwrot z inwestycji posiadania zespołów scrumowych; problemy, które wynikają z jeszcze silniejszego oporu innych departamentów i intensyfikowania tzw. lokalnej optymalizacji.

Opowiemy jak Product Owner i Scrum Master muszą codziennie walczyć o Produkt i wpływ na niego, o klienta; jak muszą kompensować zależności, wynikające ze struktury i skostniałe procesy. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy „bąbelek scrumowy”, zostawiony sam sobie, bez zmian systemowych w Organizacji, ma sens.

12:30-14:00

Sesja B Nowoczesne zarządzanie zasobami ludzkimi, czyli Management 3.0 na bazie metodyk Agile.

Anna Selwakowska-Domańska , Trener, EY Academy of Business

Do tej pory Agile kojarzył się głównie z obszarem IT oraz projektami wytwarzania oprogramowania. Tymczasem, za sprawą Jurgena Apello, począwszy od 2010 roku stał się globalnym ruchem związanym z nową refleksją i podejściem do zarządzania zasobami ludzkimi. Podczas spotkania przyjrzymy się z bliska ewolucji modelów przywództwa począwszy od Management 1.0; następnie 2.0 a skończywszy na 3.0. Zaprezentowane zostaną główne wymiary zarządzania jakimi są: motywacja; delegowanie oraz motywowanie w nowoczesnym, zwinnym ujęciu z wykorzystaniem autorskich narzędzi Managementu 3.0.

14:00-14:45

Przerwa - lunch

14:45-16:15

Sesja A Przyszłość, która dzieje się dziś. GIGekonomia, czyli elastyczny rynek pracy.

Tomasz Miłosz , Founder&CEO, GIGLIKE

Na naszych oczach dzieje się bezprecedensowa rewolucja w sposobach wykonywania pracy. Tyczy się to wielu zawodów i stanowisk. W ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy okazało się, że można pracować nie przychodząc do biura, co więcej można nawet świadczyć pracę z egzotycznego kraju. W Stanach Zjednoczonych obecnie około 36% pracowników to GIGerzy, a do 2027 r. może ich być połowa. Pomiędzy 2016 i 2019 r. rynek GIGerów w Wielkiej Brytanii podwoił się. Zgodnie z naszymi szacunkami, do 2025 r. w Polsce dojdzie do trendu wzrostowego analogicznej skali. W efekcie, w ciągu 4 lat nawet około 1 mln osób będzie aktywnych zawodowo w tejże GIG formule. Dołącz do sesji i dowiedz się jak firmy mogą w elastyczny sposób odpowiadać na pojawiające się potrzeby biznesowe, jednocześnie nie blokując budżetów na znaczące koszty związane z długoterminowym zatrudnieniem? Odpowiem na pytania:

 • Jakie dzisiejsze megatrendy na rynku pracy kształtują przyszłość pracy?
 • Co to jest GIGekonomia i czy jest to stały już trend biznesowy?
 • Elastyczne form współpracy – czy zwinny pracodawca to zwinny pracownik?
 • Które narzędzia technologiczne (HRtech) mogą wspierać transformacje na przyszłe modele pracy?
14:45-16:15

Sesja B Zwinne zarządzanie zespołami budującymi most, 75 km autostrady i 2 tunele w Serbii. W tym szaleństwie jest metoda, czyli jak skończyć projekt przed terminem i nie zwariować – wnioski z wdrożenia.

Tomasz Wrzesiewski , Trener, EY Academy of Business

Planowanie w sposób hybrydowy – połączenie harmonogramowania klasycznego i podejścia zwinnego.

Dlaczego odpowiednie planowanie jest tak ważne? Jak dopasować sposób planowania i narzędzia do własnych potrzeb? Jakie ważne informacje możemy odczytać z harmonogramu? W jaki sposób możemy równocześnie korzystać z wykresu Gantta, buforów czasowych w projekcie i kanbanów w formie tablic oraz zdalnych? Co to daje?

Wszystko pod właściwą kontrolą

Monitorowanie postępu w cyklu operacyjnym, taktycznym i strategicznym. Waga raportingu i jego rola w zarządzaniu ryzykiem. Komunikacja i ogólnodostępne, bezpłatne narzędzia wspomagające monitoring projektu.

Kiedy nie wszystko idzie jak z płatka – sytuacje kryzysowe

Najczęściej spotykane problemy i ich niepożądane skutki w projektach infrastrukturalnych. Klęski żywiołowe, uwarunkowania geologiczne vs błędy zarządcze.

Lepiej, szybciej więcej czyli żonglerka zasobami

Jak maksymalnie wykorzystywać dostępne zasoby ludzkie i sprzęt, jak optymalizować koszty i zmieniać technologię już w trakcie trwania budowy? Kontrola wszystkich zasobów w czasie rzeczywistym.

Czy każdy projekt da się uratować? – sukcesy i porażki

Najczęściej popełniane błędy wpływające na sukces projektu i jak ich unikać.

16:15

Zakończenie

Prelegenci

Anna Selwakowska-Domańska

Trener, EY Academy of Business

Jakub Danecki

Head of UX Center of Expertise, BNP Paribas Bank Polska

Łukasz Wala

Head of Disruption, Grupa Maspex

Marcin Dyluś

Head of Customer Journeys, UPC Polska

Michał Mądry

Managing Partner, Enky Consulting

Michał Rączka

Trener i konsultant, EY Academy of Business

Przemysław Kotecki

Director of Transformation Office, Allegro.pl

Rafał Bernatek

Trener, EY Academy of Business

Sebastian Żebrowski

Trener, EY Academy of Business

Tomasz Miłosz

Founder&CEO, GIGLIKE

Tomasz Wrzesiewski

Trener, EY Academy of Business

Paweł Lipiński

Founder&CEO, Talkie.ai

Krzysztof Zaborowski

Director Portfolio Management, UPC

Anna Selwakowska-Domańska

Trener, EY Academy of Business

Jakub Danecki

Head of UX Center of Expertise, BNP Paribas Bank Polska

Łukasz Wala

Head of Disruption, Grupa Maspex

Marcin Dyluś

Head of Customer Journeys, UPC Polska

Michał Mądry

Managing Partner, Enky Consulting

Michał Rączka

Trener i konsultant, EY Academy of Business

Przemysław Kotecki

Director of Transformation Office, Allegro.pl

Rafał Bernatek

Trener, EY Academy of Business

Sebastian Żebrowski

Trener, EY Academy of Business

Tomasz Miłosz

Founder&CEO, GIGLIKE

Tomasz Wrzesiewski

Trener, EY Academy of Business

Paweł Lipiński

Founder&CEO, Talkie.ai

Krzysztof Zaborowski

Director Portfolio Management, UPC

Kontakt

Oktawia Wróblewska

Senior Associate

Justyna Wyszyńska

Manager

0%