Jak korzystnie sprzedać firmę? (M&A sell side) – EY Academy of Business

Jak korzystnie sprzedać firmę? (M&A sell side)

Nagranie

Jak korzystnie sprzedać firmę? (M&A sell side)

Fuzje i przejęcia (Mergers&Acquisitions, M&A) to proces złożony, wielowątkowy i prawie zawsze długotrwały. To duża szansa na rozwój biznesu, ale też często duże ryzyko, dlatego każda taka transakcja powinna być starannie przemyślana i zaplanowana. Znajomość poszczególnych etapów procesu sprzedaży firmy, oczekiwań stron oraz solidne przygotowanie się do tego procesu w znaczący sposób ułatwia sprzedającemu przeprowadzenie tego procesu, przyspiesza go i zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu.

Motywacje do sprzedaży firmy czy jej części są różne. Czasem jest to wyjście z pobocznej branży i skupienie się na swojej głównej działalności, a czasem sprzedaż firmy na skutek braku możliwości sukcesji rodzinnej (sprzedaż działalności, która jest wynikiem całego zawodowego życia). W tej sytuacji do kwestii wyborów biznesowych dochodzi jeszcze wysoki poziom emocji, stanowiący dodatkowe i wcale niemałe ryzyko. Z badań wynika, że tylko 2 na 10 sprzedaży firm dochodzi do skutku. Powody są liczne i różne w każdej indywidualnej sytuacji. Na wiele z nich nie mamy wpływu.

Jednym z nich jest brak przygotowania firmy do sprzedaży oraz brak wiedzy i doświadczenia transakcyjnego sprzedającego. To są akurat te powody, na które właściciel danego biznesu może i powinien mieć wpływ. O swoich doświadczeniach w przygotowywaniu firm do sprzedaży opowie Maria Mioduszewska, ekspert i doradca w zakresie fuzji i przejęć.

Prowadzący:
Maria Mioduszewska – Strateg, niezależny Doradca Fuzji i Przejęć z doświadczeniem międzynarodowym, Dyrektor Projektów. Specjalizuje się w doradztwie w zakresie kupna i sprzedaży przedsiębiorstw, strategii rozwoju, transformacji biznesu, a także w procesie przygotowania firm do sprzedaży oraz ich integracji po nabyciu (PMI — Post Merger Integration).

Zainteresował Cię temat? Sprawdź program szkolenia: Jak korzystnie sprzedać firmę? Podejście praktyczne krok po kroku.

Masz pytania? Skontaktuj się z:
Natalia Medyńska | +48 789 407 645 | natalia.medynska@pl.ey.com

Wszystkie bezpłatne webinary dostępne na tej stronie są częścią kampanii marketingowej prowadzonej przez spółki EY Polska. Udział w webinarze oznacza wyrażenie zgody marketingowej podczas rejestracji na webinar. Dostępne bezpłatne webinary nie powstałyby, gdyby spółki EY Polska nie prowadziły kampanii we wskazanej formie.

Powiązane wpisy
Akademia GPW Growth – inwestycja w wartościową wiedzę

Dowiedz się o unikalnym podejściu opartym o elastyczny program, który odzwierciedla realia dzisie...

Akademia GPW Growth

Zapraszamy do udziału w unikalnym programie rozwojowym adresowanym do właścicieli oraz prezesów m...

Jak korzystnie kupić firmę i efektywnie zintegrować z własnym biznesem? (M&A buy side)

Motywacje do sprzedaży firmy czy jej części są różne. Czasem jest to wyjście z pobocznej branży i...