Akademia Trenera – Train the Trainer – EY Academy of Business

Akademia Trenera – Train the Trainer

Cykl warsztatów doskonalenia umiejętności przygotowania i prowadzenia szkoleń
Zarezerwuj miejsce
Dla kogo?

Akademia Trenera jest adresowana do osób, które chcą rozpocząć przygodę z pracą trenerską, a także tych, którzy niedawno ją rozpoczęli. Jeśli brakuje Ci tego czegoś – inspiracji, pewności, praktyki, dobrego startu, wiedzy – te warsztaty są dla Ciebie!

Cel szkolenia

Celem Akademii Trenera jest:

  • Doskonalenie umiejętności przygotowania koncepcji zajęć oraz doboru technik dydaktycznych zwiększających skuteczność warsztatów
  • Poznanie metodologii prowadzenia szkoleń, a także zasad pisania zadań i ćwiczeń
  • Poznanie praktycznych zasad ułatwiających prowadzenia warsztatów
  • Wzmocnienie umiejętności „zapanowania” nad grupą słuchaczy, a w szczególności utrzymania poziomu zainteresowania odbiorców informacji niezależnie od rodzaju przedstawianych kwestii
  • Poszerzenie wiedzy i umiejętności w aspektach prowadzenia procesu grupowego i zarządzania emocjami w grupie
  • Doskonalenie technik wpływania na rozmówców, bazujących na wyglądzie, sposobie mówienia i zachowania oraz doborze argumentów
  • Wzmocnienie umiejętności radzenia sobie z nieprzewidzianą reakcją słuchaczy i trudnymi pytaniami z ich strony
Korzyści z udziału w szkoleniu
  • Prowadzić wywiad dotyczący zebrania potrzeb szkoleniowych
  • Przygotować konspekt i program szkolenia
  • Pisać ćwiczenia i testować je
  • Prowadzić dyskusje podsumowujące po zadaniach
  • Przygotowywać prezentację multimedialną
  • Budować strukturę szkolenia
  • Kontraktować normy z grupą
  • Mówić tak, żeby was słuchano
  • Pilnować czasu szkolenia i zarządzać nim
  • Odnosić się do trudnych zachowań w grupie
  • Koncentrować swoją uwagę i radzić sobie z tremą
  • Elastycznie zmieniać styl i strukturę w odpowiedzi na to, co dzieje się a grupie
  • Reagować na emocje uczestników
  • Dobierać strój do okoliczności szkoleniowych
Program szkolenia

Program „Akademia Trenera” składa się z 5 modułów: Przygotowanie warsztatów — koncepcja i narzędzia, Metodyka prowadzenia zajęć, Zasady prowadzenia warsztatów i innych form edukacyjnych, Proces grupowy oraz Wiarygodność trenera, czyli jak zwiększyć siłę oddziaływania na uczestników.

 

CERTYFIKACJA:

  • Jeśli chcesz wziąć udział w certyfikacji i uzyskać certyfikat niezbędna jest Twoja obecność na wszystkich modułach od modułu O (Rozgrzewka).
  • Możesz wziąć udział w certyfikacji, jeśli nie byłeś/aś obecny/a tylko na jednym module (jeśli nie jest to moduł O), jeżeli zaliczysz zadanie związane z treścią modułu, w którym nie uczestniczyłeś/aś (praca pisemna lub nagranie z omówieniem).

Warunki certyfikacji:

Przygotowanie do certyfikacji:

  • Przygotowanie dowolnego fragmentu szkolenia na wybrany przez siebie temat (od 20 do 30 minut), obejmującego fragment wykładowy i ćwiczeniowy (można przewidzieć aktywny udział uczestników)
  • Pisemne przygotowanie krótkiego opisu kontekstu szkolenia (tytuł, adresat, cel, korzyści dla uczestników) w celu ułatwienia właściwej oceny przyjętych założeń (doboru formy i treści prezentowanego szkolenia)

Przebieg certyfikacji:

  • Konsultacja przygotowanego fragmentu szkolenia w zakresie doboru metody prowadzenia lub zaplanowanych ćwiczeń z trenerami
  • Przeprowadzenie fragmentu szkolenia (20-30 minut) przed grupą uczestników certyfikacji i trenerami
  • Otrzymanie wyników ankiet oceniających fragment szkolenia, wypełnionych przez wszystkich uczestników certyfikacji
  • Indywidualna informacja zwrotna od trenera

DODATKOWE INFORMACJE:

  • Materiały dydaktyczne ze wszystkich modułów będą dostępne dla uczestników w specjalnym katalogu (chmura).
  • Jeżeli decydujesz się na zapis na jeden wybrany moduł przejdź do strony wybranego szkolenia — kliknij tytuł modułu poniżej, żeby przejść do podstrony.
Moduł 0. Rozgrzewka
  • Poznanie się grup
  • Próbki trenerskie – „fotografia początkowa trenera”. Przygotowanie i realizacja 15-minutowych próbek trenerskich przez każdego z uczestników. Zebranie informacji zwrotnej od trenerów i grupy, dotyczącej zachowań uczestnika podczas „próbki”
  • Plan rozwoju. Zbudowanie planu indywidualnego rozwoju trenerskiego dla każdego uczestnika Akademii
Moduł 1. Przygotowanie warsztatów – koncepcja i narzędzia
  • Zadania trenera na każdym z etapów przygotowania warsztatów
  • Diagnoza potrzeb szkoleniowych w oparciu o narzędzia diagnostyczne, analiza oczekiwań organizatorów i uczestników warsztatów
  • Opracowanie koncepcji warsztatów: cele, korzyści, przygotowanie konspektu
  • Planowanie przebiegu zajęć
  • Wybór sposobu prezentowania treści
  • Ocena efektywności prowadzonych zajęć
Moduł 2. Metodyka prowadzenia zajęć
  • Uczenie się dorosłych
  • Przygotowanie materiałów dydaktycznych
  • Różne typy zadań, w tym dyskusje grupowe, case studies, testy. Zadania uniwersalne i osadzone w doświadczeniu zawodowym
  • Pisanie i testowanie zadań
  • Ćwiczenia kreatywne i aktywizujące grupę
  • Udzielanie instrukcji i moderowanie dyskusji
Moduł 3. Proces grupowy
  • Cechy grupy
  • Fazy rozwoju grupy i role grupowe
  • Ćwiczenia budujące grupę
  • Emocje w grupie i emocje trenera, radzenie sobie z trudnymi emocjami
  • Kształtowanie norm współpracy, budowanie tożsamości zespołowej, utrzymywanie pozytywnego nastawienia i koncentracji
  • Trudne zachowania uczestników, postępowanie wobec oporu w grupie
Moduł 4. Zasady prowadzenia warsztatów i innych form edukacyjnych
  • Fazy pracy z uczestnikami warsztatów
  • Zasady organizacji czasu szkolenia
  • Czarna lista błędów podczas warsztatów
  • Rozwiązywanie trudnych sytuacji podczas warsztatów, techniki obniżenia napięcia
  • Specyfika szkoleń prowadzonych zdalnie
  • Zakończenie warsztatów
Moduł 5. Wiarygodność trenera, czyli jak zwiększyć siłę oddziaływania na uczestników
  • Doskonalenie przekazu wokalnego i werbalnego
  • Wzmacnianie przekazu poprzez gestykulację, energię i wykorzystanie przestrzeni
  • Zasady kompetentnego wyglądu
  • Jak sobie radzić z tremą przed i w trakcie warsztatów?
  • Opracowanie indywidualnego planu doskonalenia umiejętności przekonywania
Moduł 6. Certyfikacja trenerska
  • Przedstawienie koncepcji warsztatu przygotowanego w trakcie trwania Akademii przez uczestników:
    • Omówienie celów dydaktycznych zaplanowanego warsztatu
    • Przedstawienie metod dydaktycznych
    • Zaprezentowanie przebiegu warsztatów
  • Przeprowadzenie fragmentu zajęć – „fotografia końcowa”:
    • Realizacja wybranego fragmentu zajęć (do 30 minut) przez każdego z uczestników
    • Omówienie przedstawionych fragmentów zajęć. Informacja zwrotna od trenerów i uczestników modułu
  • Wręczenie certyfikatów
Trenerzy
Anetta Krukowska
od 1998 roku pracuje jako trenerka, konsultantka i coach w zakresie rekrutacji, szkoleń, ocen kompetencji, diagnozy organizacyjnej oraz interwencji w trudnych sytuacjach zespołowych. Od 2016 roku jest propagatorką nowego nurtu - wellness w biznesie.
Ewa Opolska
przeprowadza firmy i ludzi przez zmiany, szkoląc i prowadząc projekty rozwojowe. Jest doświadczonym trenerem w obszarze szkoleń menedżerskich. Realizuje dłuższe cykle (akademie menedżerskie, programy talentowe), wspierające konkretne cele biznesowe.
Magdalena Robak
wspiera rozwój przywództwa i (współ)pracy opartych o świadomość ról, wspólne wartości i standardy oraz empowerment – w firmach, zespołach, projektach. Psycholog organizacji i pracy, praktyk biznesu i lider projektów rozwojowych.
Masz pytania?
Chętnie do Ciebie oddzwonimy.

To pole jest obowiązkowe

To pole jest obowiązkowe

To pole jest obowiązkowe

To pole jest obowiązkowe

To pole jest obowiązkowe

To pole jest obowiązkowe

To pole jest obowiązkowe

Oświadczenia i zgody

To pole jest obowiązkowe

W celu otrzymania szczegółowych informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych przez Spółki z Grupy EY zachęcamy do zapoznania się z Polityką prywatności.

* Pola wymagane